Šachta live

V předvečer státního svátku 16. listopadu to na Hlubině žilo všemi uměleckými směry – uskutečnila se u nás vernisáž, literární čtení i filmové promítání němého filmu s živou hudbou. Vše jako součást speciálního večera s názvem Šachta live. O jeho dramaturgii a organizaci se podělili Jiří Macháček z nakladatelství Protimluv, novinář Martin Jiroušek a kolektiv Provozu Hlubina.

Na začátku byl film. Nese prozaický název Šachta pohřbených ideií a vznikl už v roce 1921 v Ostravě. Jedná se o vůbec nejstarší snímek, který v našem městě vznikl. Není žádným překvapením že je v něm celá řada záběrů, které fungují i jako jedinečné svědectví doby i historické Ostravy. Ta totiž za necelých sto let od vzniku filmu naprosto změnilo svou tvář. Jiří Macháček, zakladatel nakladatelství Protimluv a výborný houslista, pak společně s kytaristou Pavlem „Johanem“ Johančíkem složil k němému snímku hudební doprovod. Unikátní kombinace kytary a houslí dodává černobílým záběrům zvláštní kouzlo. Filmový zážitek je pak doplněn o další výrazný vjem. Ve čtvrtek 16. listopadu ale na Hlubině nedošlo jen k promítání a koncertu, pro návštěvníka toho bylo nachystáno daleko více.

Celá událost odstartovala v šest hodin večer a to vernisáží výstavy Eduarda Halberštáta – malíře, fotografa a také bývalého horníka, který v 60. letech fáral právě na Hlubině. Osmdesátiletý autor pronesl úvodní řeč a pak se s chutí zaposlouchal do čtení další velké postavy ostravské kulturní scény – ukázku ze své nové knihy Z podzemí ke Slunci dorazil přečíst Ladislav Vrchovský. Známý autor a divadelní kritik má s šachtou také velmi bohaté zkušenosti – v místním OKD pracoval v průběhu 70. i 80. let. Z podzemí ke Slunci je pak dílem, které vychází přímo z jeho havířských zážitků. Samotné vernisáži i následnému čtení přihlíželo více než šedesát lidí – kavárna Maryčka tak zažila další test své kapacity. Po lahodných předkrmech měl už už přijít na řadu hlavní bod a totiž promítání filmu s koncertem. Ještě předtím si však vzal slovo novinář a filmový odborník Martin Jiroušek, který si k filmu připravil vlastní přednášku. Díky ní si diváci ještě více uvědomili kontext díla a zákulisí jeho vzniku. Jirouška a následně i film s koncertem sledoval na 100% zaplněný velký sál kina Cineport. Po posledních zahraných tónech lidé spustili ohlušující potlesk.

Akce se vydařila. Věříme, že nebyla poslední svého druhu a už velmi brzy se u nás dočkáte dalších podobně nevšedních a obohacujících zážitků.

fotogalerie: P. Maceček

Článek o akci na portálu iDNES.cz:

Článek o akci v kulturním deníku Ostravan:

Článek o akci na webu Protimluvu